Question

A product sells for $200 per unit, and its variable costs per unit are $130. The fixed costs are $420,000. If the firm wants to earn $35,000 pretax income, how many units must be sold?
A. 6,500.
B. 6,000.
C. 500.
D. 5,000.
E. 5,500.

Answer

This answer is hidden. It contains 91 characters.