Question

An entrepreneur is trying to conduct a break-even analysis. Each product will sell for a price of $19.95. The entrepreneur has estimated the following costs:
A. Rent $1000 per month
B. Direct labor per unit will be $3 per unit
C. Salaries will be $500 per week
D. Raw materials will cost $1 per unit

Answer

This answer is hidden. It contains 230 characters.