Question

The cost of energy consumed in producing good units in the Bottling Department of Mountain Springs Water Company was $36,850 and $39,060 for June and July, respectively. The number of equivalent units produced in June and July was 55,000 and 62,000 liters, respectively. Evaluate the change in the cost of energy between the two months.

Answer

This answer is hidden. It contains 184 characters.