Question

The owner of a greenhouse and nursery is considering whether to spend $6,000 to acquire the licensing rights to grow a new variety of rosebush, which she could then sell for $6 each. Per-unit variable cost would be $3. What would the profit be if she were to produce and sell 5,000 rosebushes?

A. $0

B. $9,000

C. $15,000

D. $10,000

E. $30,000

Answer

This answer is hidden. It contains 83 characters.