Question

The owner of a greenhouse and nursery is considering whether to spend $6,000 to acquire the licensing rights to grow a new variety of rosebush, which she could then sell for $6 each. Per-unit variable cost would be $3. How many rosebushes would she have to produce and sell in order to make a profit of $6,000?

A. 1,600

B. 2,400

C. 3,000

D. 1,000

E. 4,000

Answer

This answer is hidden. It contains 91 characters.